Sky Erciyes Ultra Trail Adventure

Reading time ~3 minutes

Sky Erciyes Ultra Trail

Yarış öncesi her ne kadar tatsız ve yaşanmasını arzu etmediğimiz şeyler gerçekleşmiş olsa da Erciyes Ultra Sky Trail, yarışı gerçekten güzel ve heyecan dolu bir deneyim oldu benim için.

Yarış Başlangıcı

Yarış Hakkında;

Yarış Erciyes Dağı/Tekir yaylasından başlayıp Tekir Göleti’nde son bulan yaklaşık 64 km ve 3000m+ irtifa kazanımı içeren bir dağ patika koşusu olmakla birlikte dağı çevreleyen derin vadiler, inişli çıkışlı karstik kayalıklar, tarlalar, köyler size eşsiz bir yarış deneyimi sunuyor.

Yarış günü öncesinde 15 Temmuz 2016 tarihinde ülkemiz açısından çok talihsiz bir olay vuku bulmuş, bir çok yurttaşımız yaralanmış ve bir çoğu da hayatını maalesef kayıp etmişti. Bu karanlık ve kötü havanın elbette beni ve koşucu arkdaşlarımı derinden üzmesine rağmen, hiç bir zorbalığa ve baskıya boyun eğmeyeceğimizi göstermek için koşmaktan ve spor yapmaktan vazgeçmedik ve başlangıç noktasında ki yerlerimizi aldık.

Yarış Başlangıcı

Yarış boyunca bir çok koşucu ile tanışma sohbet etme fırsatı buldum, itiraf etmeliyim hiç bu kadar güzel, samimi bir ortam da bulunmamıştım, yapmacılıktan uzak birbiri ile iletişim kurmaktan çekinmeyen, egolarından arınmış ve yardım sever insanlar. Öyle ki yarış sırasında tanıştığım @Sevil ile yarışı birlikte tamamladık, onun enerjisi ve neşesi yarış boyunca beni iten güç oldu. Yarışın kazananı ben olamadım ama çok güzel arkadaşlıklar edindim.

Ultra Maraton yarışlarında başınıza neler gelebileceğini kestirmek çok güçtür, bu yüzden etkinlikte bizim sportif aktivitemizin sağlıklı bir şekilde tamamlanması için can hıraş çalışan gönüllü arkadaşlarımızın önemini anlatmaya kelimeler yetersiz kalır. Onlara sarf etmiş oldukları emekler için bir kere daha teşekkür etmek istiyorum.

Herkes’in ilham aldığı ve güç bulduğu efsaneleri vardır. Benimkisi de Aykut Çelikbaş’tı1. Yarışmaya gelmeden önce Onunla tanışacağım için gerçekten çok heyecanlıydım, tanıştıktan sonra mütavazılığı, yardımseverliği ve sportmenliği karşısında daha da mutlu oldum. Ülkemizin böyle insanlara sahip olması gurur verici bir şey. İnsana hâlâ ülkede umut varmış dedirtiyor.

Yarış Başlangıcı

Yarış sırasında çeşitli olumsuzluklarla karşılaşabileceğinize yukarıda değinmiştim bu tip şeylerle karşılaşmadan önce önlem almak yarış sırasında hayatınızı kolaylaştırabilir belki de hayatınızı kurtarabilir. Bu önerilerimi sıralayacak olursam;

  • Ayakkabı; Evet ayağınıza her oturan ayakkabı size uygun olmayabilir, o yüzden trail ayakkabısı dahi almış olsanız ayak yapınıza uymuyorsa yarış sonunda ayak tırnaklarınızdan olabilirsiniz ve itiraf etmeliyim çok acı veriyor. :)
  • Çorap; Çorapları çok üzdüğümüzü onları önemsemediğimizi Sky Erciyes boyunca sıkça hatırladım; eğer sert bir zeminde iseniz ve koştuğunuz yerler sık dikenli olacaksa sağlam ve pamuklu bir çorap giymek ayağınıza alacağınız darbeleri azaltacaktır. O yüzden artık çoraplarınızı sevin ve onlara karşı daha duyarlı olun. :)
  • GPS Saati; Yarış boyunca sizin en büyük yardımcınız, nerede olduğunuzu, hızınızı, yüksekliği ve bir çok yeteneğe sahip olan bu cihazlarınızı yarış öncesi şarj ettiğinizden lütfen emin olun. Yoksa fazladan 4 km koşmak zorunda kalabilirsiniz.
  • Su; Herkes yeterince altını çiziyor ama Suyun bu spor dalı için hayati öneme sahip olduğunun altını çizmek istiyorum. Kilometre başına ne çok fazla ne de çok az su içmeye özen gösterin. Aman diyeyim bir kez daha :)
  • Kendini tanımak, Ultra maraton yarışları insanın fiziksel limitlerinin zorlandığı ve hatta aşıldığı sporlardır, o yüzden düzenli antremenlar yapmak, iyi beslenmek, mental olarak koşuya kendinizi hazırlamak, uzun yol koşularında size fayda sağlayacaktır.

Elbette yazacaklarım bununla sınırlı değil, #SkyErciyes de bir çok şeyi deneyim etme fırsatım oldu, ve daha öğreneceğim bir çok şey de olacak, bunları sizler bu sorunlarla karşılaşmadan önce aktarmaktan mutluluk duyacağımı ayrıca belirtmek istiyorum. :) Tırnaklar kırılmasın değil mi?.

Ve Yarışın tamamlanması, verilen mücadelenin zaferle sonuçlanması kadar güzel bir şey yoktur dünya da. Yarış sonrası içilen su bile boğazınızdan geçerken anlam kazanır.


Yarış detaylarıma Garmin’in raporundan göz atabilirsiniz, yarış sırasında saatimin şarjı bittiği için sadece 42 kmlik bölümü göreceksiniz. :)

Ayrıca beni Garmin Connect’ten eklemek ve yarışmak isteyenler buradan ekleyebilir

Peki sırada hangi yarış ve yarışlar var?

  • Ilgaz Dağ Maratonu 27-29 Ağustos 20162
  • Kaçkar Ultra Maratonu 24-25 Eylül 20163
  • Salamon Kapadokya Ultra Maratonu 22-23 Ekim 20164

Yukarıda görmüş olduğunuz bu etkinliklere katılmayı arzu ediyorum, birlikte koşalım ya da sana sponsor olalım diyorsanız :) benimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu kadar konuştuktan sonra biraz müzik iyi gelecektir kanısındayım, o halde “Run boy run!!” :))

Sağlıcakla kalın, iyi dinlemeler..

Dockerized Bootiful Kotlin

## Part I.Bu yazım da Kotlin nedir? ne iş yapar gibi basit, herkesin küçük bir 'google' aramasıyla ulaşabileceği şeylerden ziya de 'Kotli...… Continue reading